Konto bankowe bez opłat

sprawdzone sposoby

Darmowe konto bankowe

Większość z nas lubi oszczędzać pieniądze, dlatego staramy się ich nie wydawać tam, gdzie nie musimy. Dobrym przykładem może być tutaj konto bankowe bez opłat. Klienci banków chcieliby korzystać z rachunku bankowego, nie ponosząc z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Rozumieją to banki, oferując klientom darmowe konta osobiste. Z punktu widzenia banku, takie oferty nie są zbyt korzystne, jednak jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Najbardziej liczy się tutaj pozyskanie klienta i nadzieja, że z czasem klient skorzysta z bardziej opłacanych dla banku produktów.

Jak możemy zdefiniować konto bankowe bez opłat

Chociaż sprawa wydaje się banalnie prosta, pozory mogą tutaj mylić. Wydawałoby się, że darmowe konto bankowe to produkt, za który klient nie zapłaci ani złotówki. Niestety banki widzą to nieco inaczej. Większość banków stosuje swego rodzaju chwyt marketingowy, oferując konto bankowe bez opłat.

Jednak aby takie konto było rzeczywiście całkowicie darmowe, muszą zostać spełnione określone warunki. Jakie to są warunki ? Najczęściej będzie to wpłacenie, lub przelanie na konto określonej kwoty pieniędzy. Zwykle jest to 500, lub 1000 złotych. Niektóre banki wymagają także, aby to było zasilenie konta jednym przelewem na określoną kwotę.

Dla osób, które otrzymują wynagrodzenie na konto, nie będzie to stanowiło problemu. Jednak osoby, które posiadają kilka rachunków bankowych w różnych bankach, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Dodatkowym wymogiem, stawianym przez większość banków jest wykonanie jednej transakcji bezgotówkowej. Taka transakcja musi być wykonana za pomocą karty płatniczej, wydanej do rachunku bankowego. W przypadku niewywiązania się z tego warunku opłata za obsługę karty również może być naliczona.

Banki, które reklamują swoje produkty jako wolne od opłat dodatkowych, bardzo często nie informują klientów, że istnieją pewne limity darmowych operacji. Oferta oczywiście musi zawierać taką informację, jednak będzie ona tak „ukryta”, że przeciętny konsument się nie zorientuje.

Jak uniknąć opłat za konto

Opłat za konto nie zawsze da się uniknąć. Niektóre banki oferują rachunki osobiste, za które naliczana jest opłata bez względu na wysokość wpływów na konto i niezależnie od ilości wykonywanych operacji.

Dotyczy to zwłaszcza dużych banków, posiadających sporą grupę stałych klientów. Przykładowo bank PKO BP przez długi czas bezwzględnie pobierał opłaty za prowadzenie rachunku. Ostatnio sytuacja się tam nieco poprawiła, ale nadal trzeba zwracać uwagę na cennik konkretnego produktu.

Podstawowym sposobem uniknięcia opłat za konto jest założenie rachunku w banku, który takich opłat nie pobiera w ogóle. Bez względu na to, czy posiadamy kartę płatniczą, czy nie. Warto jednak zwrócić uwagę, że takich ofert jest bardzo mało. Dodatkowo z biegiem czasu cenniki w bankach mogą się zmieniać, i opłata po jakimś czasie może się pojawić.

Drugi sposób na darmowe konto to wspomniane już wcześniej spełnienie warunków, stawianych przez bank. Jeśli więc posiadasz tylko jedno konto osobiste, i na to konto otrzymujesz wynagrodzenie za pracę, emeryturę, czy rentę, bardzo łatwo może ono być darmowe. Wystarczy wybrać odpowiedni bank.

Konto bankowe bez opłat, podsumowanie

Reasumując, jeśli szukasz jak darmowego konta osobistego, nie skupiaj się zbytnio na przekazie reklamowym, tylko sprawdź dokładnie tabelę opłat. Jeżeli chcesz poznać prawdziwe koszty związane z prowadzeniem i obsługą konta bankowego, przeanalizuj swoje przepływy pieniężne w przykładowym miesiącu.

Sprawdź również który bank oferuje produkt najlepiej dopasowany do Twojej, indywidualnej sytuacji. Czasami może się okazać, że rachunek bankowy, którego nie brałeś w ogóle pod uwagę, będzie tym dla Ciebie najkorzystniejszym. Liczy się tutaj nie tylko opłata miesięczna za prowadzenie konta, czy obsługę karty. Istotnym składnikiem całkowitego kosztu użytkowania konta będą również opłaty za przelewy, wpłaty, czy wypłaty środków.