Jak Napisać CV

sprawdzone sposoby

Jak Wycenić Wartość Swojej Pracy

Jeśli planujesz w najbliższym czasie przejść na pracę na swoim albo wkraczasz na rynek pracy i nie wiesz, ile możesz być wart, poniżej znajdziesz kilka wskazówek na to, jak ustalić wartość wykonywanej przez siebie pracy. Pamiętaj, że cenienie się za nisko przekłada się w dużej mirze na komfort twojego życia oraz zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a za wysoka cena zrazi do Ciebie przedsiębiorców, których mogłeś zainteresować.

Porównaj się z innymi osobami w branży

Pierwszym krokiem do zbadania, ile warta jest twoja praca, jest dowiedzenie się, ile w ogóle jest warta praca w danej branży. Są takie segmenty, w których od razu można liczyć na spore pieniądze za podstawowe czynności, a są i takie, gdzie wielkich pieniędzy nigdy nie będzie. Zapoznanie się z tradycyjnymi stawkami pokaże Ci, w jakich przedziałach możesz operować i czego oczekiwać od potencjalnego klienta. Weź też pod uwagę to, jakie wynagrodzenie liczą sobie osoby rozpoznawalne, a jakie mniej oblegane przedsiębiorstwa i osoby. Często popularność jest głównym czynnikiem, który wpływa na wartość czyjejś pracy.

Wlicz nie tylko materiały, ale także czas pracy

Wielu początkujących przedsiębiorców popełnia błąd i wycenia swoje usługi na podstawie materiałów, które zużywa w czasie pracy. Osoby pracujące na umowę czasami posługują się kryterium tego, ile ich szef zarabia za ich pomocą. Oba podejścia są niewłaściwe. W przypadku przedsiębiorcy bardzo ważny jest czas, jaki spędza na wykonaniu poszczególnych usług. Czasami coś, co zajęło 5 minut, będzie droższe, niż praca przez cały dzień, ale trzeba mieć świadomość tego, że zawsze płaci się za pracę, a nie wykorzystane w niej materiały. Z kolei pracodawca nigdy nie zapłaci pracownikowi pełnej kwoty, którą dla niego wypracował.

Twoje doświadczenie i wiedza też się liczą

Nigdy nie zapominaj, że wartość twojej pracy wzrasta wraz z twoim doświadczeniem, kwalifikacjami i zdobywaną przez Ciebie wiedzą. Im więcej masz, tym droższy się stajesz, nie tylko dlatego, że zapewniasz pełen profesjonalizm wykonywanych zadań, ale także dlatego, że masz więcej pracy. Jeśli wchodzisz na rynek pracy albo zmieniasz miejsce, to weź te kryteria pod uwagę. Pracodawca wie, ile jesteś warty, ale nigdy Ci tego nie powie, jeśli zauważy, że sam nie masz o tym pojęcia. Zamiast tego wyjdź z konkretną propozycją uzasadnioną w merytoryczny sposób, a na pewnie uda Ci się wynegocjować wyższe stawki.